NFZ Kraków napisał do świadczeniodawców wiadomość na ISI dotyczącą sposobu postępowanie w razie wystąpienie koincydencji świadczeń. Koincydencja występuje gdy dwóch świadczeniodawców wykażę świadczenie w tym samym dniu (w niektórych przypadkach jest to oczywiście dozwolone)
Na ISI pojawiła się nowa zakładka w menu – „koincydencje„. W tym miejscu można uzyskać dodatkowe informacje dotyczące zaistniałych problemów.
Treść komunikatu:
„Szanowni Państwo,
w nawiązaniu do komunikatu opublikowanego 20 czerwca 2012 r. w Internetowym Systemie Informacji (ISI) (‘Koincydencje świadczeń – zasady ich obsługi’) pragniemy poinformować o włączeniu w systemie ISI nowego raportu pozwalającego wyświetlać dodatkowe informacje o zaistniałych w Państwa sprawozdawczości koincydencjach (z SDWSZ) do wykorzystania w trakcie ich wyjaśniania z innym świadczeniodawcą. Raport wyświetla się po kliknięciu na link „Koincydencje” umieszczony po lewej stronie ekranu ISI, w menu ‘Nawigacja/Raporty’. Data raportu – umieszczona w prawym górnym rogu – informuje o dniu jego przygotowania (aktualności) dla konkretnego roku umowy. Raport można filtrować wybierając konkretny rok, kod umowy, kod błędu oraz świadczeniodawcę, z którym występują koincydencje.
Dla przypomnienia przedstawiamy poniżej dodatkowe informacje przybliżające interpretację zaistniałych epizodów koincydencji oraz zasady ich wyjaśniania:
Sytuacje współwystępowania różnych świadczeń udzielanych jednoczasowo temu samemu pacjentowi najczęściej występują w momencie:
- popełnienia błędu w dacie przyjęcia lub wypisu z zakładu stacjonarnego,
– popełnienia błędu w dacie wizyty u drugiego świadczeniodawcy,
– skierowanie pacjenta hospitalizowanego na konsultacje do innego świadczeniodawcy i próby rozliczenia świadczeń przez obydwu świadczeniodawców
Pacjent przebywający w zakładzie stacjonarnym (SZP, REH, PSY, SPO, OPH) – placówka hospitalizująca odpowiada za świadczenia udzielone w trakcie pobytu w zakładzie i w przypadku udzielenia świadczeń przez inny zakład, ma obowiązek pokryć ich koszty, jednocześnie drugi świadczeniodawca, w ramach prawidłowo zebranego wywiadu winien uzyskać informację, że pacjent jest w tym samym czasie hospitalizowany.
Wyłączenia od w/w zasady:
– świadczenia udzielone w dniach skrajnych pobytu (w dniu przyjęcia i w dniu wypisu)
– świadczenia SOK (poza świadczeniami domowymi – tlenoterapia, żywienie)
– świadczenia udzielone w trakcie przepustki z zakładu opieki stacjonarnej PSY
– świadczenia STM udzielone pacjentom w zakładach SPO i OPH
– osobodzień pobytu w zpo/zol pacjenta – okresowy pobyt w szpitalu (płatny 15%)
– chemioterapia/radioterapia w trybie ambulatoryjnym u pacjentów zakładów OPH, SPO, PSY
– realizacja badań diagnostycznych kosztochłonnych w trakcie świadczeń w ZOL/ZPO w przypadku kiedy skierowanie na ASDK wystawił lekarz poradni specjalistycznej (rozliczenie w ramach umów zawartych w rodzaju AOS)
Pacjent objęty opieką domową pielęgniarki SPO lub hospicjum domowym OPH – świadczenia powyższe nie mogą być realizowane jednoczasowo; również rehabilitacja w ramach REH nie może być realizowana w dniach objęcia opieką przez jedną z w/w form świadczeń (elementy rehabilitacji są już uwzględnione w w/w świadczeniach).
Pacjent rehabilitowany (w jakimkolwiek trybie i zakresie) – nie może w tym samym czasie korzystać z innej formy rehabilitacji, u tego samego lub innego świadczeniodawcy.
Korekta w/w błędów winna nastąpić w ramach wzajemnych uzgodnień między świadczeniodawcami, odpowiednio do sytuacji i z uwzględnieniem w/w zasad – poprzez:
– korektę sprawozdawczości w zakresie popełnionych błędów,
– wycofanie świadczenia przez jednego bądź obydwóch świadczeniodawców,
z ewentualnym (jeśli zajdzie taka konieczność) wzajemnym (między świadczeniodawcami) rozliczeniem kosztów świadczenia „powiązanego”.
„””
Najważniejszą informacją w tym komunikacie jest zdanie :
Korekta w/w błędów winna nastąpić w ramach wzajemnych uzgodnień między świadczeniodawcami, odpowiednio do sytuacji i z uwzględnieniem w/w zasad
Jeżeli świadczeniodawca A i B mają zarejestrowaną koincydencję to powinni między sobą uzgodnić co z tym zrobić. Powstają pytania póki co bez odpowiedzi: co jeżeli się nie dogadają ? Jak NFZ będzie wpływał na świadczeniodawców (na którego z nich ?) ?