W nawiązaniu do komunikatu dot. planowanych spotkań ze świadczeniodawcami w celu uzgodnienia warunków rzeczowo-finansowych aneksów na rok 2013, NFZ przekazał w załączeniu jednolite zasady propozycji naliczeń na rok 2013. Wynikające z powyższych zasad wartości będą Państwu przedstawione w trakcie spotkań.
Opis zasad naliczeń do aneksowania w rodzaju Rehabilitacja Lecznicza na rok 2013
Cena - utrzymanie cen na poziomie 2012 r we wszystkich zakresach.
Do wyliczeń przyjęto 6-miesięczny okres sprawozdawczy od 1 stycznia do 30 czerwca 2012 r. symulując wykonanie na 12 miesięcy.
W przypadku umów po cesjach, w zakresach: lekarska ambulatoryjna opieka rehabilitacyjna i fizjoterapia ambulatoryjna, wartość umowy na 2013 r. wynika z łącznej sumy umów, natomiast dla świadczeń realizowanych w oddziałach dziennych i stacjonarnych wartość umowy wynika z ogólnych zasad przyjętych dla poszczególnych zakresów.
W przypadku umów zawartych w wyniku konkursów uzupełniających, propozycja zawiera symulację planu 2012 r. na cały 2013 rok.
Do określenia wartości umów na 2013 r. uwzględniono:
- wyniki kontroli,
- w przypadku oddziałów stacjonarnych liczbę łóżek we wpisie do rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą (dane z dnia 18.07.2012 r.),
- rzeczywisty poziom realizacji umów symulowany na 12 miesięcy.
W zakresach opieki ambulatoryjnej przyjęto następujące zasady:
W zakresie lekarska ambulatoryjna opieka rehabilitacyjna podstawę stanowi plan 2012 roku, zwiększony o 50% symulowanych rocznych nadwykonań.
W zakresie fizjoterapii ambulatoryjnej podstawę stanowi plan 2012 roku - skorygowany o wskaźnik realizacji rehabilitacji w warunkach domowych (za okres styczeń-czerwiec):
-
brak realizacji rehabilitacji domowej – plan 2012 r. (liczba punktów) – minus 9%,
-
wykonanie rehabilitacji domowej do 1% – plan 2012 r. (liczba punktów) – minus 3%,
-
wykonanie rehabilitacji domowej od 1,01% i powyżej – plan 2012 r. (liczba punktów).
Rehabilitacja w oddziałach dziennych
W oddziałach dziennych do wyliczeń uwzględniono liczbę dni roboczych w 2013 r., tj. 251:
- w zakresie rehabilitacja dzieci z zaburzeniami wieku rozwojowego w ośrodku/oddziale dziennym – 100% symulowanych rocznych nadwykonań z wyjątkiem ośrodków szkolno-wychowawczych, które zgłosiły do MOW NFZ przerwę wakacyjną – w ostatnim przypadku uwzględniono 50% symulowanych nadwykonań;
- w zakresach: rehabilitacja ogólnoustrojowa w ośrodku/oddziale dziennym i rehabilitacja kardiologiczna w ośrodku/oddziale dziennym – 100% symulowanych rocznych nadwykonań;
- w zakresie: rehabilitacja pulmonologiczna z wykorzystaniem metod subterraneoterapii w ośrodku/oddziale dziennym – podstawę stanowi plan 2012 roku.
Rehabilitacja w oddziałach stacjonarnych
Do wyliczeń liczby punktów w oddziałach stacjonarnych przyjęto rzeczywisty poziom wykonania z uwzględnieniem potencjału wykonawczego w zakresachrehabilitacji: ogólnoustrojowej, pulmonologicznej, kardiologicznej i neurologicznej realizowanych w warunkach stacjonarnych.
Najbardziej aktualne informacje znajdziecie Państwo na oficjalnych stronach funduszu oraz ISI